Trudno sobie wyobrazić prace na budowie bez prętów. Stosuje się je we wszystkich elementach nośnych budynku. Pręty proste, kwadratowe czy płaskie można także wykorzystać na szereg innych sposobów, np. do budowy wieży Eiffla.
Wieże i mosty
Pręt prosty to podstawowy element kratownic, czyli płaskich lub przestrzennych konstrukcji stalowych. Najprostszym przykładem kratownicy płaskiej jest trójkąt złożony z trzech prętów, połączonych przegubami (węzłami). Najpopularniejszym przykładem kratownicy przestrzennej jest wieża Eiffla. Do tego typu konstrukcji zaliczamy również wieże wiertnicze czy stalowe słupy energetyczne.
Budynki
Pręty stanowią nieodłączny element konstrukcji nośnej budynków, ponieważ przy ich pomocy zbroi się beton. Pręty stosowane są przede wszystkim w słupach, które przenoszą na fundament obciążenia pionowe, belkach, przenoszących obciążenia poziome i ławach fundamentowych, na których wszystko się opiera. Żelbet wykorzystuje się przy wykonywaniu ścian, stropów, czy nawet schodów w domach jednorodzinnych.
Dzięki zastosowaniu stali zbrojeniowej, beton zyskuje dodatkowe właściwości. Przede wszystkim staje się odporniejszy na rozciąganie. Stal przyjmuje bowiem na siebie siły rozciągające i zapewnia elementowi konstrukcji odpowiednią sztywność.
Bramy
Do wykonania płotów, bram i balustrad stosuje się pręty kwadratowe. Konstrukcje te cechują się dużą wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką wykonania. Jeśli zastosujemy stal nierdzewną, np. ocynkowaną, możemy być również pewni, że ogrodzenie będzie odporne na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy mróz.
Maszyny przemysłowe
Z prętów wykonuje się również części maszyn przemysłowych. W tym wypadku stosuje się przede wszystkim płaskowniki, czyli pręty płaskie, których szerokość może wynosić od 20 do 200 mm, a długość przekracza niekiedy 6.000 mm.