Blacha ryflowana, jako materiał o wysokiej wytrzymałości znakomicie sprawdza się w przemyśle ciężkim oraz w transporcie. Ze względu na swoją dekoracyjność, bywa przedmiotem zainteresowania projektantów wnętrz.
Skład

Blachy ryflowane mogą być wykonane ze stali zwykłej, nierdzewnej, aluminium lub stopów aluminium. Rodzaj produktu zależy od celu jego użytkowania. Jeśli blacha będzie zamontowana na zewnątrz, najlepiej sprawdzi się odporna na korozję stal nierdzewna. Blacha aluminiowa natomiast wykazuje dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne, małą gęstość i dobrą wytrzymałość, dzięki czemu z powodzeniem można ją stosować w budownictwie.

Cechy charakterystyczne

Blacha ryflowana może mieć wzór dwukrotnej lub pięciokrotnej łezki. Coraz częściej dostępne są również blachy z innymi tłoczeniami, np. ziarnem ryżu. Wzór jest odwalcowany z jednej strony i pełni funkcję praktyczną oraz dekoracyjną. Grubość blachy ryflowanej może się wahać od ok. 1,5 do 20 mm.

Właściwości

Szerokie zastosowanie blachy ryflowanej wynika z jej właściwości. Generalnie blachy tłoczone cechują się odpornością na korozję, pełną spawalnością, niezłą podatnością na gięcie i dobrą wytrzymałością. Oczywiście, sporo w tym wypadku zależy od zastosowanego materiału, w szczególności składu stopu aluminium.

Zastosowanie

Blachy ryflowane mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim stosuje się je w przemyśle stoczniowym, motoryzacyjnym, transporcie, budownictwie (m.in. do produkcji stopni, elementów nośnych), do budowy części statków, samolotów czy samochodów transportowych.

Zastosowane na blachach tłoczenia mają charakter antypoślizgowy, co znakomicie sprawdza się w przypadku podestów. To jednak nie wszystko. Dzięki tłoczonym łezkom blachy mają charakter dekoracyjny i są stosowane jako materiał wykończeniowy. Osoby zajmujące się aranżacją wnętrz wykorzystują je nawet do zdobienia ścian.