Kraty WEMA

KRATY WEMA

Kraty pomostowe WEMA to proste konstrukcje stalowe, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie poruszania się po schodach lub podestach. Wykonywane są ze stali pokrytej warstwą ocynku, a ich kształt przypomina kratownicę. Do ramy stalowej spawane są poprzeczne i podłużne pręty skręcane, również wykonywane ze stali nierdzewnej. Pomiędzy nimi powstają przelotowe szczeliny o regularnych wymiarach. Cała

konstrukcja krat jest utrzymana w surowym stanie, a koloru i ostatecznego wykończenia nadaje im warstwa ocynku.

Najważniejsze cechy krat WEMA:

Prosta konstrukcja stalowa o surowym wyglądzie sprawia, że kraty nie są montowane z uwagi na estetykę i tu pod uwagę brane są ich właściwości. Przede wszystkim są one odporne na czynniki atmosferyczne. Stal cynkowana ogniowo jest odporna na korozję, mróz czy promienie słoneczne. Na jej powierzchni nie osadzają się śnieg, dlatego łatwo można poruszać się zimą po tego typu podestach ulokowanych na zewnątrz budynku. Dodatkowo przelotowa konstrukcja wykonana z poskręcanych prętów pozwala zachować przyczepność nawet na mokrym podeście lub pokrytym śliską substancją. Wśród innych zalet warto wymienić dużą odporność na obciążenie kraty WEMA. Krzyżujące się pręty mocowane do ramy stalowej tworzą bardzo trwałą i nośną konstrukcję. W zależności od rodzaju konstrukcji nośność i wytrzymałość na obciążenie kraty WEMA jest inna, jednak pojedynczy element z łatwością wytrzymuje obciążenie dorosłego człowieka. Co więcej, kraty w pewnym zakresie są elastyczne, dlatego nawet chwilowe przekroczenie norm nie będzie powodowało zniszczenia elementu.

Kolejną cechą, o której nie można zapominać, jest stosunkowo łatwy montaż. Wynika to między innymi z prostej konstrukcji i regularnych wymiarów każdej kratownicy. Jak zamontować kraty WEMA? Wystarczy przygotować konstrukcję z dwuteowników stalowych lub innych kątowników pozostawiając taki rozstaw, na którym pewnie można ułożyć kratkę. Następnie za pomocą uchwytów i innych akcesoriów do krat mocuje się ją do profili. Co ciekawe, w wielu przypadkach konstrukcja uchwytu pozwala na odczepienie i łatwe podniesienie kraty w górę, co bywa bardzo funkcjonalne w niektórych miejscach zwłaszcza w obiektach przemysłowych.

Gdzie znajdują zastosowanie kraty WEMA?

Właściwości i parametry wytrzymałościowe krat WEMA wskazują na to, że zastosowanie znajdą głównie w przemyśle. Kraty trafiają przede wszystkim na podesty i ciągi komunikacyjne układane na zewnątrz budynków. Podesty prowadzące do zaworów czy mechanizmów w zakładach przemysłowych wykonywane są właśnie z krat WEMA. Te same kraty trafiają do oczyszczalni ścieków czy obiektów portowych, gdzie największymi zagrożeniami są możliwość oblodzenia i woda.

Konstrukcja można stosować także wewnątrz obiektów przemysłowych. Znajdują zastosowanie szczególnie przy dużych halach produkcyjnych, gdzie ceniona jest ich niewielka waga i możliwość ustawienia podestu już w czasie użytkowania budynku. Stosuje się je też w obiektach o dużej wilgotności, ponieważ stalowe kraty nie namakają i nie gromadzi się na nich wilgoć. Ponadto są niezastąpione w zakładach, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia się na rozlanym oleju czy innych śliskich substancjach.

Jednak kraty WEMA to nie tylko przemysł, ale również życie codzienne. Przed budynkami wielorodzinnymi często stosowane są wycieraczki metalowe, których konstrukcja jest tworzona na bazie krat. Ich surowy minimalistyczny wygląd bywa wykorzystywany do komponowania dekoracji w pomieszczeniach industrialnych. Tworzy się z nich schody wewnętrzne pokryte szkłem, podesty czy inne dekoracje. Kraty WEMA wybierane są z uwagi na funkcjonalność, ale czasem także za minimalistyczną estetykę. Niezależnie od motywacji, warto sięgnąć po kraty wysokiej jakości o określonych parametrach wytrzymałościowych. Dzięki temu zarówno ich funkcjonalność, jak i estetyka pozostaną widoczne na dłużej.

Sprawdź naszą ofertę: