Coraz częściej można zauważyć, że w jednym gospodarstwie domowym posiadamy więcej niż jeden samochód. Nikogo to nie dziwi. Nowoczesny tryb życia wymaga szybkiego i sprawnego przemieszczania się – do pracy, szkoły, na zakupy itd. Dlatego tradycyjny garaż na jeden samochód już nie wystarcza, a osoby, które właśnie budują swój dom stają przed wyborem: jedna czy może dwie oddzielne bramy garażowe?
Jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, w codziennej eksploatacji dwie bramy są efektywniejsze w użytkowaniu. Otóż otwierając jednocześnie tylko jedną z nich, ograniczamy wychłodzenie garażu. Niestety zakup dwóch bram jest droższym rozwiązaniem, lecz przy częstym ich użytkowaniu, pozwoli na późniejsze oszczędności.
Sprawa wygląda inaczej, gdy garaż stanowi odrębny budynek i jego izolacja cieplna ma mniejsze znaczenie. Wtedy atrakcyjniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie bramy jednopłaszczyznowej. Jest to także lepsze pod względem łatwości samego wjazdu, czyli manewrowania, ponieważ po podniesieniu mamy wygodny, szeroki wjazd.
Jak informuje producent:
Jedna duża brama, np. o wymiarach 5000 x 2250 mm, będzie miała lepszy współczynnik przenikania ciepła niż dwie mniejsze bramy o wymiarach 2500 x2250 mm.
Przygotowując otwór pod bramę garażową, warto się upewnić, że jego szerokość i wysokość pozwolą na montaż typowej bramy. Zapewni to znaczne oszczędności przy zakupie bramy. Konieczność montażu bramy o niestandardowych wymiarach to wydatek większy o 15 – 20%. Standardowe wymiary pojedynczych bram garażowych to 2,5 metra szerokości i 2,1 metra wysokości. Podwójne natomiast – mają 5 metrów szerokości i 2,1 metra wysokości.