Wybór blachy do pracy o charakterze konstrukcyjnym czy produkcyjnym w dużej mierze uzależniony jest od celu, jaki chcemy osiągnąć: trwałość, niewielka grubość materiału, gładka powierzchnia, łatwość dalszej obróbki.
Blachy walcowane na gorąco
Blachy gorącowalcowane wymagają w procesie produkcyjnym mniejszych nakładów energetycznych niż zimnowalcowane. Zaletą tej blachy są dobre właściwości spawalnicze i możliwość dalszych przeróbek, co pozwala na jej ulepszanie, dodawanie określonych stopów, stosowanie procesu rekrystalizacji i poddawania kolejnemu walcowaniu.
Blachy gorącowalcowane stosuje się tam, gdzie ważna jest grubość i łatwość obróbki blachy, a nie ma znaczenia wykończenie powierzchni. Czyli, przede wszystkim, w budownictwie (budynki, kładki, mosty, schody), przemyśle okrętowym, maszynowym. Sprawdza się również w produkcji podnośników i kontenerów.
Blachy walcowane na zimno
Blachy zimnowalcowane cechują się wyższą jakością i równomierną strukturą. Mają lepsze właściwości mechaniczne, są bardziej plastyczne i wytrzymałe na rozciąganie oraz wykazują większa twardość i trwałość. Decyduje o tym walcowanie na zimno. Blachy zimnowalcowane są cieńsze od gorącowalcowanych, a ich powierzchnię można wykończyć na gładko w procesie szlifowania i polerowania.
Stosuje się je w branżach, w których ważna jest nie tylko wysoka jakość i trwałość materiału oraz jego niewielka grubość, ale też efekt estetyczny. Wykorzystuje się je zatem, przede wszystkim, w przemyśle samochodowym.
Blachy ocynkowane ogniowo
Stal ocynkowana ogniowo cechuje się nie tylko najlepszymi właściwościami, ale też największą estetyką wykończenia powierzchni. Jej największą zaletą jest odporność na działanie czynników atmosferycznych, powodujących korozję.
Blachy ocynkowane ogniowo stosuje się w energetyce, budownictwie (np. do krycia dachów), przemyśle samochodowym oraz w produkcji rur.